Tipy na výlet

Madeira je ostrov sice poměrně malý, ale velmi rozmanitě utvářený. Je nazýván „Ostrovem květin“, „Perlou Atlantiku“ a „Zeleným rájem“, což jistě napovídá mnohé. Ostrov měří na šířku 22 a na délku 57 kilometrů. I přes to se na něm dá objevit spousta zajímavých a lákavých oblastí, které stojí za to navštívit. Velmi oblíbené jsou zavlažovací kanály zvané levadas. Podél nich se dají podnikat dlouhé túry do vnitrozemí, které nejsou nijak zvlášť náročné – většinou se totiž na tomto ostrově rekreují starší turisté z Velké Británie, kteří tyto výpravy po levadas s nadšením podnikají. Celý zavlažovací systém má kolem 2150 kilometrů, takže se nemusíte bát, že byste se procházeli po stále stejných místech. Pokud se vám zachce nějaké turisticky náročnější aktivity, je možno vyrazit do hor, klidně i s místním zkušeným průvodcem.

Madeira je také známá svým krásným velkým golfovým hřištěm. Zjara se zde pořádají šampionáty, takže pokud jste nadšení golfisté, je vám místní hřiště k dispozici, stejně jako některá další, i když trochu menší. Velmi oblíbené jsou výlety lodí. Pro ty, kteří touží svést se na kopii Santa Marie, je návštěva Madeiry ideální příležitostí, jinak se lze na některé z mnoha plachetnic vydat na výlet za delfíny a velrybami. Pokud však plánujete dovolenou s koupáním a sluněním na pláži, zřejmě byste se měli poohlédnout po jiné destinaci, protože Madeira last minute, známá svým klimatem připomínajícím věčné jaro, není pro tyto účely právě nejvhodnější. Koupat se zde samozřejmě dá, najdete tu i aquapark, ale je zde i mnoho zajímavějších aktivit, které stojí za to si vyzkoušet.

Během roku se na Madeiře pořádají čtyři hlavní významné festivaly. Také ty stojí za to navštívit, pokud se zrovna v danou dobu budete vyskytovat na ostrově. V únoru zde potkáte velký průvod tanečníků, kteří procházejí ulicemi hlavního města Funchal v rytmu samby. Je to velkolepá podívaná, sice nedosahuje kvalit průvodů v Riu nebo Tenerife, ale rozhodně stojí za podívanou. V dubnu projíždí městem alegorické vozy ozdobené květinami, každé dítě také nese květinu a vkládá ji do jednoho z mnoha otvorů ve „Zdi nadějí“. Celý tento festival se týká květin, a tak k tomu všemu patří i výstava krásných květinových aranžmá. Září je zasvěceno vínu. V průběhu festivalu můžete ochutnat víno přímo z kozích vaků, ve kterých se dříve tradičně víno skladovalo. Samozřejmá je i velkolepá slavnost na Silvestra. Hodinu před půlnocí se ve všech domech a na ulicích rozsvítí všechna světla, dveře a okna se otevřou dokořán a po půlnoci je odpálen obrovský ohňostroj. Pokud jste si z těchto termínů festivalů nevybrali, nebuďte smutní. V průběhu roku probíhá slavností mnohem více, takže je více než pravděpodobné, že se při pobytu na Madeiře s některou z nich setkáte a budete si ji moci užít. I proto si vyberte last minute zájezdy právě na Madeiru.

Pokud vás na Madeiru přivádí přírodní krásy, věřte, že si užijete mnoho zajímavých zážitků – na Madeiře lze totiž za krátkou dobu projít krajinu podobnou té na Novém Zélandu, ve Skotsku nebo Jižní Americe. Ostrov je tvořený vysokými horami vulkanického původu, které ční vysoko do mraků, a kudy teče mnoho čisťounkých divokých vodopádů. Náhorní plošiny jsou menších rozměrů, ale jsou velmi podobné náhorním plošinám ve Skotsku. Všude roste fialový vřes, na pastvinách se často převalují cáry mlhy a všude se pase dobytek. Tam, kde není les, je krajina přeměněna na terasovitá políčka. Třicet procent povrchu Madeiry pokrývá ojedinělá rarita, kterou je vavřínový les. Ten byl dříve typický pro celé Středomoří, dnes už ho najdeme jen na některých ostrovech. Dominantou Madeiry jsou orchideje a strelicie, které zde můžete vidět kvést i divoce. Je to nádherná podívaná, čerstvě nařezaných květin jsou plné i trhy. Pokud máte slabost pro krásné květiny, určitě navštivte funchalskou botanickou zahradu. Na malé ploše zde najdete obrovské množství krásně udržovaných květin, doplněných ještě o exotické ptactvo.

I když to možná nevíte, Madeira není jen ostrov, ale souostroví. Z ostatních ostrůvků je ale obydlený pouze jeden – Porto Santo. Tento ostrůvek se využívá jako výletní místo při výletních plavbách lodí. V patnáctém století se zde údajně oženil Kryštof Kolumbus s dcerou místního guvernéra.

Hlavní město Funchal

V češtině se název města čte „funčal“. Jedná se o jediné větší město na Madeiře, kde žije asi 120 tisíc obyvatel. Je tvořeno dvěma velmi odlišnými částmi – východní, která je historická a tradičně zaměřená, a západní, kterou tvoří turistická zóna. Na pobřeží je poměrně rozlehlý přístav, na jehož okraji najdete i jednu z pevností, které byly budované proti Francouzům pokoušejícím se Madeiru získat. Pevnost není přístupná zevnitř, proto si ji prohlédněte alespoň zvenku. Hlavní třída Funchalu je plná zajímavých obchodů, z nichž nejznámější je obchod s vínem, jehož součástí je i muzeum vína. Najdete zde také informace a krásný parčík, jako stvořený pro odpolední piknik.

Pokud chcete navštívit místní botanickou zahradu, těšte se na skvělý zážitek. Zdejší Jardim Botanico je totiž největší z celého ostrova, je uspořádána do teras a překrásně upravena. Uvidíte zde květenu nejen z Madeiry, ale také z jižní Afriky a Brazílie. Kromě nádherných a umně upravených květin můžete obdivovat také sbírku vycpaných zvířat nebo park tropických, pestrobarevných a ukřičených ptáků. Za vstup do zahrad zaplatíte pouhá tři Eura, takže si tento jedinečný přírodní zážitek určitě nenechte ujít! O kousek dál najdete i orchidejovou zahradu, kde je ale vstupné o něco vyšší. Tady můžete obdivovat překrásné a velmi vzácné orchideje, či si je dokonce zakoupit v květináči a odvézt domů. Nejkrásnější zahrady najdete u zahrady Blandyů. Je zde volný vstup pro veřejnost a obdivovány jsou především pro své kamélie, které zde rostou.

Sao Vincente

Sao Vincente je městečko nalézající se na severozápadním okraji Madeiry. Kousek od místního parkoviště teče říčka a najdete tu i podivné kameny, které jako by se vznášely ve vzduchu (jsou připevněné na jakýchsi tyčkách). Jejich jediným účelem je upozornit vás na místo, které je zde nejzajímavější. Jedná se o malé etnografické studium, kde začíná celá prohlídka. Následně se z 3D kinosálu svezete pod zem starým výtahem a můžete začít s prohlídkou jeskyní Svatého Vincenta, které mají rozlohu více než jeden kilometr. Před 400 tisíci let zde totiž vybuchla sopka, která je vytvořila. Oproti našim krápníkovým jeskyním zde uvidíte podstatný rozdíl. Krápníky zde totiž nejsou, místo nich jsou po stěnách jakoby kapky lávy, které připomínají lidem s fantazií kapky čokoládové polevy.

Santana a poloostrov Ponta de Sao Lourenco

Santana je malé městečko na severovýchodní části ostrova, kde můžete shlédnout takový malý madeirský skanzen. Stojí tu malé domečky, které jsou červeno-modro-bílé, mají doškovou střechu a tvar písmene A. Do některých domků se lze podívat, ale jsou jen spoře zařízené, většinou zde uvidíte tradiční výrobu krajek, předení na kolovrátku nebo třeba tvorbu výrobků ze slámy.

Poloostrov Ponta de Sao Lourenco je zase specifický tím, že vůbec nepřipomíná okolní krajinu. Je odsud překrásný výhled na moře i strmá skaliska ztrácející se pod mořskou hladinou. Zemina je zde do červena, někdy až do zlatova. Túra po této části ostrova připomíná chvílemi procházku po poušti. I když se to nezdá, počítejte s tím, že procházka kolem poloostrova vám zabere nejméně tři hodiny! Výrazný je rozdíl mezi krásně modrou hladinou moře a různými odstíny zeminy, která se mění podle právě dopadajícího svitu slunce. Aby dojem, že se nacházíte na poušti, byl skutečně silný, dojdete po nějaké době k malé oáze uprostřed holé země. Roste zde několik palem a stojí tu dřevěná chaloupka, ve které si můžete zakoupit chlazený nápoj na posílení na další cestu, která je poněkud strmější. Po výšlapu budete ale odměněni překrásným výhledem na moře. Zbytek poloostrova je neschůdný, ale i ta část, kterou si můžete projít, stojí skutečně za to.


Curral das Freiras

Jedná se o vesničku, která je schována v kráteru mezi několika sopkami zhruba uprostřed ostrova. Kdysi se tu schovávaly jeptišky před francouzskými piráty, a proto se dnes tomuto místu říká „útočiště jeptišek“. Dlouhou dobu bylo toto místo značně izolované od okolí, dnes je však již také běžně dostupnou oblastí, hlavně díky vytvoření tunelů a infrastruktury. Dnes není problém dostat se z hlavního města Funchalu do Curral das Freiras za pouhé půl hodinky městskou dopravou. Na televizní vysílání si zde ale obyvatelé museli počkat až do roku 1986!

Vesnice je známá díky svým sladkým likérům, které se vyrábějí z místních třešní a kaštanů. Také zdejší sladkosti jsou velmi oblíbené a populární u turistů. Rozhodně stojí za to ochutnat tyto zdejší speciality. Pokud si chcete udělat trochu náročnější pěší túru, nelitujte námahy a vylezte nahoru nad vesnici. Je na ni z této pozice naprosto jedinečný výhled.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist