Praktické informace

Při pobytu na Madeiře můžete využít své znalosti jazyků – úředním jazykem je portugalština, ale mluví se zde mnohem rychleji a méně srozumitelněji, než v Portugalsku. Pokud umíte španělsky, usnadní vám to život, protože portugalské jídelníčky či nápisy ve městě jsou si se španělštinou v mnohém podobné. Domluvíte se zde ale i anglicky, a když budete mít štěstí, tak také francouzsky nebo německy. Co se týče časového posunu, je na Madeiře o hodinu víc než u nás v České republice. Čas zde odpovídá času ve Velké Británii. Letní a zimní čas se na Madeiře mění podobně jako u nás, a to v měsíci březnu a říjnu.

Co se týče ubytování, můžete si vybrat mezi dvěma typy hotelů. První z nich jsou hotely na pobřeží, s nádherným výhledem na moře, které jsou luxusnější a také dražší. Druhým typem jsou potom hotely ve vnitrozemí, které sice nemají skvělý výhled na moře, ale zato bývají často vystavěny poblíž zavlažovacích kanálů levadas, takže pro turisty chtivé dlouhých procházek je takový hotel určitě jen výhodou. Vybavení je oproti běžným hotelům jinde spíše nadstandardní, protože hotely slouží především turistům z Anglie, kteří jsou zvyklí na přepych a pohodlí luxusních ubytovacích zařízení. Samozřejmostí je velká čistá koupelna, dobře vybavený kuchyňský kout a velké pohodlné postele.
Zásuvky jsou stejné, jako ty naše, s napětím 220 voltů. Zajímavostí je, že Madeira funguje především z energie vyrobené z obnovitelných zdrojů, jako je voda nebo vítr. Můžeme zde vidět množství větrných a vodních elektráren. V hotelech je naprostou samozřejmostí, že váš pokoj přijde každý den uklidit pokojská. Pokud si nepřejete být rušeni, stačí zvenku pověsit na dveře nachystanou visačku s nápisem „Nerušit“.

Co se týče stravování v hotelu, většina jídel bývá podávána klasickým rautovým způsobem, formou švédských stolů. Jídla si můžete vzít, kolik chcete a v ceně jsou i nealkoholické nápoje. Pokud si připlatíte na all inclusive, máte v ceně zahrnuty i nápoje alkoholické, ty se však poměrně snadno dají sehnat i v supermarketech a jídlo ani pití zde není příliš drahé. U každého hotelu najdete bazén se sladkou vodou, vnitřní nebo vnější, často navíc se saunou nebo vířivkou. Ten je pro hotelové hosty zdarma. Většinou bývá přístupný mezi sedmou hodinou ranní a desátou večerní, v noci se vše pečlivě čistí a uvádí do původního stavu. Večer můžete využít různých vystoupení a zábavních estrád, které hotely běžně nabízejí.

Pokud se rozhodnete nakupovat potraviny v obchodech, počítejte s o něco málo vyššími cenami než na jaké jste zvyklí z České republiky. Ale i přesto se dá nakoupit na Madeiře za poměrně rozumné ceny. Balenou vodu zde kupovat nemusíte, voda v hotelích je pitná a zcela nezávadná. Pokud ale bydlíte v hotelu poblíž moře, může být trochu slaná, což nemusí každý vnímat s nadšením. Záleží tedy jen na vás, co vám přijde vhod. Slanost vody je malá a dá se z ní bez problémů vařit, je však možné zakoupit i balenou stolní vodu. Obchody mívají stejně jako lékárny otevřeno od 7:00 do 19:00 s polední pauzou mezi 13:00 a 14:00. Supermarkety stejně jako u nás mívají otevřeno i déle. Nejtypičtějšími jsou supermarkety Modelo a Pingo doce.

Jestli jste typ člověka, který vozí rád z dovolené svým známým dárky, nebo si chcete sami udělat radost, budete mít z čeho vybírat. Na Madeiře se dá sehnat mnoho krásných rukodělných výrobků, mezi které patří jemné a kvalitní krajky či výšivky, krásné proutěné zboží, spousta vzácných druhů květin nebo vyhlášená portugalská vína. Při práci řemeslníky asi neuvidíte, většinou pracují doma, ale pokud budete mít štěstí, přece jen se může zadařit a jejich práci spatříte na vlastní oči – třeba v městečku Camacha, kde je situován velký obchod s tradičními výrobky z proutí a kde lze právě vidět i přímo výrobu předmětů, které si kupujete. Nemyslete si, že zde najdete jen klasické košíky, naopak, Madeiřané jsou velmi vynalézaví a tak není nic nezvyklého, když potkáte třeba proutěnou kytaru nebo větrný mlýn. Samozřejmě cena se odvíjí od originality a pracnosti výrobku, takže možná zůstane jen u pouhého kochání se překrásnou prací.

Pokud se vám líbí pestré květiny, rozhodně nevynechejte květinové trhy. Schází se zde mnoho prodavačů a prodavaček oblečených do barevných krojů, takže zážitek je skutečně veliký. Seženete zde mnoho různých druhů květin, z nichž nejtypičtější jsou kaly, strelicie a orchideje. Můžete je zakoupit i jako dárek domů, protože vydrží mnoho týdnů. Pokud si ale přejete odvézt trvanlivější dáreček, můžete si za poměrně rozumné ceny koupit i sazeničky nebo semínka těchto květin.

V případě, že vás láká spíš dobré víno než hmotné požitky, zajděte si do obchodu na hlavní třídě Funchalu The Old Blandy Wine Shop. Je zde velmi dobrý výběr a možnost ochutnávky. Také je zde vytvořené muzeum vína, takže se můžete podívat i do sklepů, které však již dnes nejsou využívány pro vinařské účely. Ochutnávka je zdarma, pokud se jedná o vína stará do pěti let, starší už si musíte zaplatit sami. Tříleté víno vás bude stát kolem 10 Eur, pětileté asi 20 Eur.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist