Historie

Ostrov jako takový vznikl díky sopečné činnosti. Dodnes můžeme sledovat působení vulkanických sil, které zformovaly vysoké a strmé hory, které se svými vrcholky ztrácejí v mracích. Vznik ostrova je zahalen mnoha legendami, mezi kterými nechybí ani ta o bájné Atlantidě. Madeira byla objevena roku 1418 portugalskými mořeplavci, kteří přistáli u břehů ostrůvku Porto Santo. Ti stejní mořeplavci se na ostrov po roce vrátili a podrobně ho prozkoumali, načež mu dali jméno „Ilha da Madeira“, což v překladu znamená „ostrov dřeva“. Od této chvíle započala kolonizace Madeiry. Lesy byly vykáceny a na jejich místě začala vznikat terasovitá políčka s úrodnou půdou, která lze obdivovat ještě dnes. Zavlažovací systémy levadas postavili převážně afričtí otroci. Na ostrov se dovezly sazenice vinné révy a od té doby je ostrov známý svým skvělým vínem.

Historie vína zvaného dle ostrova „madeira“ je zajímavá. V patnáctém století vydal portugalský princ Jindřich rozkaz vysadit krétskou vinnou révu, která se později velmi proslavila. V sedmnáctém století dokonce díky králi Karlu II. získala monopol na vyvážení do Ameriky. Madeirské víno zpočátku nebylo alkoholické. Pálenka z hroznů se do něj začala přidávat teprve později, přičemž se zjistilo, že chuť vína obohacená o alkohol je výraznější a trvanlivost při převážení na dlouhé vzdálenosti mnohem delší. Také se zjistilo, že horko vylepšuje chuť vína, a proto se sudy s vínem braly do lodí na dlouhé plavby, při kterých na ně pražilo slunce a doslova chutné madeirské víno „uvařilo“.

Madeira se stala strategicky umístěným bodem pro zámořské plavby, protože na ní velmi často doplňovali mořeplavci zásoby. Stavoval se tu ve své době i Kryštof Kolumbus. Díky svému umístění na hlavních mořeplaveckých trasách Madeira rychle zbohatla. Právě kvůli svému bohatství byla napadena francouzskými piráty a následovala šestnáctidenní krutovláda, při které přišlo o život asi 300 Madeiřanů. Později se ještě dostala Madeira do područí Španělska, ve kterém zůstala po celých následujících šedesát let. Kvůli těmto bojům se na Madeiře vystavělo, zvláště po napadení piráty, několik pevností. Anglie měla s Madeirou skvělé vztahy, zvláště proto, že profitovala z vývozu madeirského vína, a proto anglické vojenské jednotky chránily ostrov před další invazí ze strany Francouzů. Někteří potom již na ostrově zůstali a usadili se zde natrvalo. Již po první světové válce se ostrov stal velice oblíbenou destinací pro odpočinek různých aristokratů. Pak se ale k moci dostává diktátor Dr. António Salazar.

Teprve po svržení jeho moci se země stává autonomní a celkově nezávislou a znovu začíná vzkvétat. V roce 1986 se Portugalsko připojilo k Evropské unii a získalo prostředky pro rozvoj a zlepšení infrastruktury na ostrově.

S vínem bude dovolená na Madeiře mnohem příjemnější.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist