Doprava

Na ostrov Madeira se nejlépe dostanete letadlem. Přímý spoj bohužel neseženete, ale pokud si rezervujete letenky dostatečně dopředu, budou vám spoje navazovat jeden na druhý. Přestup vás čeká v Lisabonu nebo Portu, odkud už létají letadla přímo na Madeiru. Pokud se náhodou stane, že vám spoje navazovat nebudou, nic si z toho nedělejte a raději se zajděte podívat po Lisabonu, stojí to také za to. Na ostrově Madeira je v současné době vystavěné obrovské letiště, Santa Catarina, takže nakonec vaše Madeira dovolená zcela nepochybně vyjde. Dříve bývalo malé, dokonce mělo jednu z nejkratších přistávacích ploch v Evropě. Dnes je kvůli letadlům z USA přestavěno a notně zvětšeno. Velkou zvláštností je, že celé letiště je postavené na pilířích. Je tomu tak proto, že Madeira je hornatá a těžko by se zde hledalo dostatečně velké místo pro vystavění velké plochy pro přistávání letadel. Pod obrovskými pilíři je navíc ještě dálnice, takže když jedete autem, je to trochu zvláštní pocit, protože přímo nad vámi může zrovna v tutéž chvíli přistávat velké a těžké letadlo.

Co se týče dopravy z letiště do hotelu, většinou bývá zajištěna cestovní kanceláří, která váš zájezd řídí a zabezpečuje. Santa Catarina je od hlavního města Funchal vzdálena 22 kilometrů, k přepravě můžete využít buď autobusovou linku nebo taxík. Autobus vás vyjde asi na dvě Eura, za taxík dáte mnohanásobně víc, zhruba kolem 16 – 24 Eur.

Pokud se chcete pohybovat po Madeiře na vlastní pěst, vyplatí se vám půjčit si v půjčovně auto. Bude vás stát 20 Euro či více, podle toho, pro jaké auto a kde se rozhodnete. V ceně jsou již započtené všechny poplatky (pojištění atd.). Vždy je ale dobré obejít si víc půjčoven a ceny porovnat, protože se hodně liší. Benzín stojí zhruba tolik, co u nás a to asi 1 Euro za litr. Cesty jsou na Madeiře poněkud klikaté a úzké, je potřeba počítat s tím, že jezdit po nich není tak jednoduché jako u nás doma, ale šikovný řidič by neměl mít problémy. Protože ve vrcholné sezóně může být problém auto sehnat, doporučuje se provést rezervaci již před odletem na Madeiru.

Další možností dopravy na Madeiře je městská hromadná doprava. Jezdí zde žluté nebo oranžové autobusy, jízdenka stojí 1,5 Eura, takže turistům, kteří chtějí jezdit více, se rozhodně vyplatí koupit si jízdenku na celý týden za 15 Eur. Autobus zastavuje na znamení, takže pokud na zastávce stojíte jen vy sami, nebojte se na řidiče zamávat, jinak by vám totiž také nemusel zastavit. Naopak, pokud budete chtít vystoupit z autobusu, musíte si na řidiče zazvonit. Autobusová síť je vcelku dobrá, takže pokud neplánujete cestování do zapadlých oblastní Madeiry, můžete si s ní docela dobře vystačit.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist